.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Spring all-conference teams: Baseball, girls soccer, girls golf

-A A +A
By The Staff

The following are all-conference lists for the 2012 spring season:

BASEBALL
FIRST TEAM
Caleb Henderson, Conifer; Cody Marvel, D’Evelyn; Nate Sylvester, D’Evelyn; Chase Cleary, D’Evelyn; Ricky Swift, D’Evelyn; Micah Lockerby, Elizabeth; Riley Krane, Evergreen; Sam Grise, Evergreen; Sean Imes, Evergreen; James Maroney, Evergreen; Bobby Minatra, Golden; Adam Cox, Green Mt.; Jordan Estrada, Green Mt.; Christian Rooney, Green Mt.; Daniel Butler, Valor Christian; Nicholas Swanson, Wheat Ridge
SECOND TEAM
Tyler Roberts, Alameda; Anthony Sandoval, Arvada; Stephan Eddy, Conifer; Luke Stratman, D’Evelyn; Pat Johnson, D’Evelyn; Jeff Stephens, Elizabeth; Logan Walker, Elizabeth; Cody Jess, Evergreen; Jack Nespor, Golden; Wes Boettcher, Green Mountain; Gabe Stuhr, Summit; Justin Falls, Valor Christian; Daniel Lund, Valor Christian; Jason Mishler, Valor Christian; Thomas Bradley, Wheat Ridge; Jordan Lonergan, Wheat Ridge
HONORABLE MENTION
Jesse Runkle, Alameda; Raul Rivera-Garcia, Alameda; Jorge Gonzalez, Alameda; Ryan Hunzeker, Arvada; Dominick Madonia, Arvada; Falcon Luke, Arvada; Taylor Vigil, Conifer; Cade Colosanti, Conifer; Clay Wagenhals, Conifer; Grant Witherspoon, D’Evelyn; Brandon Morrison, D’Evelyn; Anthony Pederson, D’Evelyn; Steve Biery, Elizabeth; Brandon Severinsen, Elizabeth; Cody Stienke, Elizabeth; Jake Spicer, Evergreen; Jake Englehart, Evergreen; Jake Gold, Evergreen; Jordan Johnson, Golden; Johnny Mattison, Golden; C.J. O’Neil, Golden; Josh Rogers, Green Mountain; Eric Engle, Green Mountain; Anthony Fonte, Green Mountain; Thomas DeBonville, Summit; Creed Wilson, Summit; Jason Looby, Summit; Luke Dimick, Wheat Ridge; Nicolas Ricigliano, Wheat Ridge
MVP: Cody Marvel, D’Evelyn
COACH OF THE YEAR: Dan Porreco, D’Evelyn
SPORTSMANSHIP: D’Evelyn

GIRLS SOCCER
FIRST TEAM
Emily Walderman, Conifer; Max Flom, D’Evelyn; Erika Bratschun, D’Evelyn; Cora Aversano, D’Evelyn; Kira Kalkus, D’Evelyn; Grace Vetimiglia, Evergreen; Ande Eich, Golden; Annie Fauble, Golden; Lindsay Forrest, Green Mountain; Karlea Fehr, Green Mountain; Katie Marcheso, Green Mountain; Gabrielle Makatura, Green Mountain; Janine Beckie, Valor Christian; Rachael Collins, Valor Christian; Kailey Norman, Valor Christian; Layla Brown, Valor Christian; Macee Broer, Wheat Ridge; Elise Boisnard, Wheat Ridge
SECOND TEAM
Sabrina Nesladek, Arvada; Aspen Beckwith, Arvada; Kelsie Treloar, Conifer; Alison Lightfoot, Conifer; Sam Sagaser, Conifer; Emily Garnier, D’Evelyn; Lea Smith, Elizabeth; Lizzie Slade, Elizabeth; Katie Wilson, Evergreen; Jahna Pusedu, Evergreen; Ellie Petrik, Evergreen; Missy Conklin, Golden; Sierra Reed, Golden; Lindsey Hendon, Green Mt.; Cora Zimmerman, Summit; Katy Harris, Summit; Hailey Curnutte, Summit; Laura Harper, Wheat Ridge; Kayla Blosser, Wheat Ridge
HONORABLE MENTION
Amber Westerfield, Arvada; Maraya Brethauer, Arvada; Shaleigh Smith, Conifer; Sabrina Ballard, Conifer; Megan Marler, D’Evelyn; Megan Lyslo, D’Evelyn; Mikaela Sullivan, Elizabeth; Ellen Hughes, Elizabeth; Natalie Ulfig, Evergreen; Kylee Russell, Evergreen; Casey Balmes, Golden; Claire Miles, Green Mt.; Janelle Morgan, Green Mt.; Sabrina VanDyke, Green Mt.; Robyn Kresge, Summit; Meg Weldon, Summit; Isidra Luna Torres, Summit; Mary Walters, Valor Christian
MVP: Karlea Fehr, Green Mountain
COACH OF THE YEAR: Ken Fehr, Green Mountain
SPORTSMANSHIP: Summit, Arvada, Valor Christian, Elizabeth

GIRLS GOLF
FIRST TEAM
Emilee Strausberg, D’Evelyn; Karli Denk, Golden; Nicole Rooney, Green Mt.; Tori Glenn, Valor Christian; Laura Cohen, Valor Christian; Sarah Belmear, Valor Christian; Ashley Roo, Valor Christian
SECOND TEAM
Samantha Salazar, Arvada; Natalie Lusk, D’Evelyn; Madison Tenney, Evergreen; Rachel Bechtholdt, Evergreen; Jennifer Butler, Evergreen; Liza Bollinger, Golden; Sarah May, Wheat Ridge
MVP: Tori Glenn, Valor Christian
COACH OF THE YEAR: Mike Kuzava, Evergreen
SPORTSMANSHIP: Evergreen, Elizabeth, Arvada