.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Jefferson County League 4A all-conference teams

-A A +A
By Dan Johnson

Wrestling

First team

103 pounds: Tony Pena, Conifer

112: Logan Sauer, Golden

119: Travis Himmelman, Conifer

125: Gavin Garza, Elizabeth

130: Cody Goldschmidt, Elizabeth

135: Ryan Neilsen, Elizabeth

140: Wes Okonzak, Golden

145: Bryce Penn, Englewood

152: Josh Elder, Englewood

160: Chad Foutch, Evergreen

171: Zach Fisher, Elizabeth

189: Nick Benedetto, Elizabeth

215: Justin Williams, Englewood

285: Mike Visconti, Englewood

Most Valuable Player: Travis Himmelman, Conifer

Coach of the Year: Gerry Martin, Elizabeth

Sportsmanship: Alameda

Second team

103: Nathan Phipps, Evergreen

112: Clayton Garza, Elizabeth

119: Jacob Garza, Elizabeth

125: Nate Fisk, Conifer

130: Martinez Maez, Alameda

135: Matt Hutton, Ralston Valley

140: Nick Sheppard, Englewood

145: Trent Stickney, Conifer

152: David Rothrock, Golden

160: Matt Burton, Englewood

171: Todd Alvey, Alameda

189: Juan Perez, Alameda

215: Tanner Harrod, Alameda

285: Andy Cox, Ralston Valley

Honorable mention

103: Casey Sheidt, Elizabeth; Issac Luna, Jefferson; Daymn Bock, Ralston Valley

112: Bryan Gomez, Alameda; Connor O’Neal, Evergreen; Caleb Rudnicki, Conifer

119: Richie Mata, Ralston Valley

125: Soren Leth, Englewood

130: Colby Kluesner, Conifer; Dan Woosley, Englewood

135: Travis Stickney, Conifer; Tommy Agrodnia, Golden

140: Heath Moses, Elizabeth; Steven Young, Jefferson

145: Wes Knoll, Evergreen; Justin Espinoza, Jefferson

152: Kendal Frame, Jefferson; Mike Vaggalis, Conifer; Alex Hansen, Evergreen

160: Kyle Trichka, Elizabeth

171: Adam DeCino, Ralston Valley; Nick Keitlen, Evergreen; Andrew Trigg, Englewood

189: Tanner Manning, Ralston Valley

215: Steve Umbrecht, Golden; Seth Teneyck, Elizabeth

285: Chase Cline, Elizabeth; Andrew Trujillo, Golden

Boys Basketball

First team

Aaron Eddy, Conifer

Magnus Gordon, Conifer

James Rader, D’Evelyn

Jeremy Sullivan, D’Evelyn

Charlie Blackstock, Evergreen

Chris Lambrecht, Golden

Alex Miller, Golden

Pierce Hornung, Ralston Valley

Brock Hornung, Ralston Valley

Brandon Ribble, Ralston Valley

Second team

Zane Womeldorph, Conifer

Charlie Basil, D’Evelyn

Tom Lepke, D’Evelyn

Grayson Fiala, Elizabeth

Jeff Williams, Englewood

Joe Beaudin, Evergreen

Koby Wittek, Golden

Duane Waters, Jefferson

Sean Murphy, Ralston Valley

Joe Felton, Summit

Honorable mention

Donald Husidic, Alameda

Zach Erickson, Alameda

Jimmy Gorrell, Conifer

Chris Tschudy, D’Evelyn

Sean Kirkpatrick, Elizabeth

J.R. Wassenaar, Englewood

Jared Blackburn, Englewood

Will Vickstrom, Evergreen

Dylan Dille, Golden

Connor Stokes, Golden

Alex Gore, Jefferson

Jacob Chapa, Jefferson

Taylor Gillach, Ralston Valley

Most Valuable Player: Pierce Hornung, Ralston Valley

Coach of the Year: John Anderson, Golden

Sportsmanship: 1. Evergreen, 2. D’Evelyn, 3. Jefferson