.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

Fall sports all-conference: boys soccer, volleyball

-A A +A
By The Staff

The following is 4A Jeffco Conference selections for the fall sports of boys soccer and volleyball as released by Jeffco Public Schools:

BOYS SOCCER
FIRST TEAM
Phil Jeffries, Arvada; Keefer Whaley, Conifer; Nate Flack, D’Evelyn; Ethan Jackson, Evergreen; Joe McKenna, Evergreen; Lucas Prolow, Evergreen; Burton Wheatlake, Golden; Jack Breer, Golden; Marcus Niebert, Green Mountain; Christopher Ridley, Wheat Ridge; Benjamin McBride, Wheat Ridge
SECOND TEAM
Brian Rodriguez, Alameda; Omar Gonzales, Alameda; Travis Tadra, Conifer; Aiden Friederich, Conifer; Christian Denton, D’Evelyn; Matt Hornbecker, Evergreen; Jack Nespor, Golden; Charlie Metz, Golden; Daniel Brughelli, Green Mountain; Derek Boese, Green Mountain; Matthew Whitfield, Wheat Ridge
HONORABLE MENTION
Alfredo Martinez, Alameda; Job Alcantar, Alameda; Curt Dennis, Conifer; Bryan Bene, Conifer; Karl Baumgartner, D’Evelyn; Kurt Wickersheim, D’Evelyn; Nate Hentges, Evergreen; Adi Borsa, Evergreen; Danny Golden, Evergreen; Jordan Cunningham, Golden; Donald Baiden, Golden; Derek Stein, Green Mountain; Anthony Martinez, Green Mountain; Joseph Fitzwilliam, Wheat Ridge; Tristan Sestak-Hart, Wheat Ridge; Noah Brookman, Wheat Ridge
PLAYER OF THE YEAR: Ethan Jackson, Evergreen
COACH OF THE YEAR: Peter Jeans, Evergreen
SPORTSMANSHIP: Arvada, D’Evelyn, Evergreen

VOLLEYBALL
FIRST TEAM
Sydney Rickert, Conifer; Kendall Maccagnan, D’Evelyn; Jen Pakieser, D’Evelyn; Jace Kleffner, D’Evelyn; Andrea Eddy, Evergreen; Leandra Dobson, Evergreen; Hannah Ikeler, Green Mountain; Sydney Schaap, Green Mountain; Dani Potter, Green Mountain; Maggie Veers, Golden; Kayla Blosser, Wheat Ridge; Deliah Ferguson, Wheat Ridge
SECOND TEAM
Bridget Lopez, Alameda; Alexis Prieto, Arvada; Brittany Langford, Conifer; Rebecca Hammon, Conifer; Jordan Cadman, D’Evelyn; Brooke Werner, D’Evelyn; Courtney Smith, D’Evelyn; Kira Nielander, Evergreen; Genevieve DeGrandchamp, Evergreen; Michelle Schaller, Green Mountain; Kelli Van Tassel, Green Mountain; Brittany Lago, Golden
HONORABLE MENTION
Emily Tran, Alameda; Abby Pettit, Arvada; Jessica Storey, Wheat Ridge; Nina Thomas, Wheat Ridge
MVP: Hannah Ikeler, Green Mountain
COACH OF THE YEAR: Kelley Morrison, Green Mountain
SPORTSMANSHIP: Alameda, Conifer, Evergreen