.....Advertisement.....
.....Advertisement.....

2013-14 all-conference wrestling, girls basketball

-A A +A
By The Staff

The following are the 4A Jeffco League all-conference selections for 2013-14 in wrestling and girls basketball:

WRESTLING
FIRST TEAM
106 pounds: Dominic Baca, Alameda; 113: Lane Hanson, Evergreen; 120: Matt Luna, Arvada; 126: Romelo Salas, Golden; 132: Bronson Spies, Conifer; 138: Chase Daniels, Golden; 145: AJ Eleniewski, Conifer; 152: Devon Butler, Wheat Ridge; 160: Gavin Baker, Golden; 170: Brandon Saunders, Wheat Ridge; 182: Alfonso Nunez, Arvada; 195: Ian Cheatum, Golden; 220: Noah Lennox, Golden; 285: Bailey Bowker, Golden
SECOND TEAM
106: Patrick Bacor, Wheat Ridge; 113: Dustin Garcia, Golden; 120: Tyler Pohlman, Wheat Ridge; 126: Alex Baker, Evergreen; 132: Logan Hoover, Golden; 138: William Gieck, Wheat Ridge; 145: Chris Nguyen, Alameda; 152: Ben Prentner, Conifer; 160: Jack Prentner, Conifer; 170: Geordan Hussey, Golden; 182: Zak McMillon, Alameda; 195: Warren Peterson, Wheat Ridge; 220: Brock Howes, Arvada; 285: Joel Brautigan, Conifer
HONORABLE MENTION
106: Matt Jessup, Golden; 113: Ariella Apodaca, Alameda; 120: Chris Cortez, Alameda; 126: Logan Lucio, Conifer; 132: Dylan Jones, Arvada; 139: Tristan Wolf, Conifer; 145: Lewis Clark, Golden; 152: Ashley Raisbeck, Alameda; 160: Zach Coulter, Wheat Ridge; Parker Roberts, Alameda; 170: Kevin Morales, Arvada; 182: Thad Yeatts, Evergreen; 195: Jack Beighey, Green Mountain; 220: Ruben Moya, Alameda; 285: Nikolos Schnebly, Wheat Ridge
MVP: Ian Cheatum, Golden
COACH OF THE YEAR: Dave Sauer, Golden
SPORTSMANSHIP: Alameda, Evergreen Arvada

GIRLS BASKETBALL
FIRST TEAM
Becca Hammon, Conifer; Malia Shappell, D’Evelyn; Mallory Seemann, D’Evelyn; Emily Garnier, D’Evelyn; Emily Elmgreen, Evergreen; Jessica King, Golden; Haley Blodgett, Golden; Kelli VanTassel, Green Mountain; Delaney Bernard, Green Mountain; Erika Land, Wheat Ridge
SECOND TEAM
Preshus Nash, Alameda; Kelly Lehnerz, Arvada; Kirstin Hafeman, Conifer; Maddy Elrod, Conifer; Lexi Reed, D’Evelyn; Rachel Olson, D’Evelyn; Samantha Kisiel, Evergreen; Madison McFarlin, Golden; Mackenzie Schaller, Green Mountain; Tasha Taylor, Wheat Ridge
HONORABLE MENTION
Alejandra Pena, Alameda; Jaclyn Lean, Conifer; Erin Morrato, Evergreen; Mariah Fluitt, Golden; Cassie Allen, Green Mountain; Susan Whitney, Wheat Ridge
MVP: Emily Elmgreen, Evergreen
COACH OF THE YEAR: Amy Bahl, Evergreen
SPORTSMANSHIP: Green Mountain, Evergreen, Conifer